301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
31 Mart 2019 - Pazar 12:52
 
İYİ Kİ VARSIN “BİRNİSAN”
Çetin GÖLGÜL - (İlahiyatçı)
 
 

              Rahman, Rahim olan Allah’ımıza (c.c) sonsuz ve sınırsız Hamd-u Senalar, gönüller sultanı, sevgililer sevgilisi, Efendimize (sav) de bir o kadar salât-u Selam olsun. Mübarek üç ayların muhabbet, bereket ve fazileti cümlemizin üzerine olsun. Ömrümüzden koca bir yıl daha kaydı gitti. Ahiret yurdumuza, ebedi mekanımıza adım adım yaklaşıyoruz.Her geçen yıl, ay, hafta, gün, saat, hatta dakikalar, saniyelerin her biri kendi lisanı haliyle haykırarak bunu hatırlatıyor, haber veriyor bütün aleme. Rabbimiz her iki dünyamızı Rızasına uygun yaşayan kullarından eylesin.

               Bugün BİRNİSAN Gazetemizin 38. Kuruluş yıl dönümü. Bu vesile ile Hak Ve Hakikatin gür sesi olan Birnisan Gazetesi’nin Şerefli ve Şahsiyetli duruşunu, siz kıymetli dostlarımla bir kez daha paylaşmayı borç bildim. ”Marifet iltifata tabidir”, diye çok güzel bir söz vardır. Evet yapılan iyi, hayırlı, güzel işler, takdir edildikçe, maddi ve manevi destek olundukça, daha da mükemmelleşir, zirveleşir. Bizlere düşen görev, herkes kendince ve imkânınca bu güzel kurum ve kuruluşlara sahip çıkmaktır. Rabbim  hem bu hayırlı müesseselerin sayısını arttırsın, hem de bizleri de destek veren sahip çıkan şuurlu bireyler eylesin. Ayrıca devletimizden ve kıymetli devlet büyüklerimizden, yetkililerimizden özellikle bu güzel kuruluşlarımıza daha da destek olmalarını, önlerini açmalarını, destekleme projeleriyle sahip çıkılmasını bekliyoruz. Van depreminden sonra Mücbir sebep bahanesiyle özellikle Erciş’imizde bulunun yerel gazetelerimiz mağdur edilmiştir. Resmi ilanların can suyu olduğu bu kuruluşlarımız mahrum bırakılmıştır. Neredeyse kapanmayla yüz yüze kalmışlardır. Devletimizin muhterem yetkililerine buradan seslenmek istiyoruz. Erciş’teki yerel gazetelerimizin bu sorununu lütfen bir kez daha gözden geçirerek, ilgilenmenizi istirham ediyoruz. Yerel basınımız, Erciş’imizde, kamu yararına çok güzel ve hayırlı duyarlılıklar oluşturmaktadır. Toplumsal birlik ve beraberliğin güzel temsilciliğini yaptığı hepimizin malumudur. Bu konuyla alakadar olacak yetkililerimize şimdiden Teşekkür ederiz. Allah razı olsun.

                Ne zaman haber ya da habercilikle alakalı bir sohbet konusu olsa, ya da yazı neşr etmek istesem, gönlüme ilk düşenler, Hucurat suresindeki o muazzam ilahi beyanlar ve Nebe suresi, Nebi kavramları olur. İnşallah bu konuları birazdan karınca kaderince, nacizane ifade etmeye gayret edeceğiz. Evvela Hucurat suresindeki olayın  özetini yaparak hatırlayalım.

                 Efendimiz (sav) hicretin dokuzuncu yılında Mustalikoğulları’na zekât toplamak için gönderdiği Velîd bin Ukbe (ra), kendini karşılamak üzere toplanan kalabalığı görünce korkmuş, câhiliye döneminde onlarla arasındaki bir sürtüşme dolayısıyla kendisini öldüreceklerini sanmış. Dönüp Medîne’ye gelmiş ve durumu Efendimize (sav) olduğundan farklı bir şekilde, yani onlara sui zan ederek anlatmış.
               “Ey Allâh’ın Rasûlü; Onlar dinlerinden dönmüşler. Zekât vermediler. Neredeyse beni de öldüreceklerdi.” Demişti.
                Allâh Rasûlü (sav), Mustalikoğulları’na göndermek üzere askerî bir birlik hazırladı. Benî Mustalik bunu haber alınca, Velîd’i karşılamak üzere toplanan heyet, acele Medîne’ye geldi. Medîne’de, kendilerine gönderilmek üzere bulunan İslâm birliğiyle karşılaştılar. İşin aslı öğrenildi. Bu esnâda Cenâb-ı Hak, bütün mü’minlere herhangi bir hususta tahkîkat yapmadan hüküm vermemelerini ihtâr etmek üzere vahyini gönderdi:
“Ey îmân edenler! Eğer bir fâsık size herhangi bir haber getirirse, onun doğruluğunu araştırın! Yoksa bilmeden bir topluluğa kötülük edersiniz de sonra yaptığınıza pişmân olursunuz. Hem bilin ki, içinizde Allâh’ın Rasûlü vardır. Şâyet O, pek çok işte size uysaydı, sıkıntıya düşerdiniz. Fakat Allâh, size îmânı sevdirmiş ve onu sizin gönüllerinizde süslemiştir. Küfrü, fıskı ve isyânı da size çirkin göstermiştir. İşte doğru yolda olanlar bunlardır.”(Hucurât, 6-7).

               Her okuduğumda ya da dinlediğimde, beni müthiş etkileyen bu ilahi olayın bizlere mesajlarını iyi anlamak lazım. Bugün Basın-Yayın, Haberleşme, İletişim, Enformasyon gibi alanlarda referans alınacak, Ayet ve Hadisi şerifler olmalıdır. Haberin kaynağını, Kur’an’ı Kerim’imizde Nebe süresi adında muazzam bir sure ile de delillenmiştir. Nebe Haber, Nebi Haberci demektir. Böyle şerefli bir kıymet ve meslektir habercilik. Evet hakikatin, gerçek ve hak bilginin insanlığa ulaşmasındaki en büyük haberciler Peygamberlerdir. Günümüzde ise hak ve hakikatin insanlığa ulaşmasındaki en büyük engel ise maalesef yalan ve çarpıtma habercilik olmuştur. Hatta örten,gizleyen,yok sayan bir illet haline gelmiştir. Neredeyse suç üreten ve pazarlayan bir insanlık zilletine dönüşmüştür. Gerçek habercilerinin yerini Gücün habercileri, sermayenin ve batılın habercileri almıştır. Fakat Birnisan gibi güzide gazetelerimizin varlığı da bizleri memnun ve mutlu ediyor. Mevlam Hak ve Hakikati temsil ve müdafaa eden bu kuruluşlarımızı her daim var etsin.

                Efendimiz (sav) buyurdular ki: “İnsanlardan öyleleri vardır ki hayrın anahtarları, şerrin de kilitleridirler. Öyle insanlar da vardır ki şerrin anahtarları, hayrın kilitleridirler. Ne mutlu Allah’ın hayra anahtar kıldığı kimselere! Yazıklar olsun şerrin anahtarı, öncüsü olanlara!” (İbn Mâce)

          Yine Efendimiz (sas) buyurdular ki; “Her kim hayırlı bir çığır açarsa, o yoldan gidenlerin kazandığı kadar sevap kazanır ve onların sevabından bir şey eksilmez de. Her kim ki kötü bir çığır açarsa, o yoldan gidenlerin kazandığı kadar günahlar kazanır, onların günahlarından bir şey eksilmez de.”

           “Kim güzel bir işte aracılık ederse, ona o işin sevabından bir pay vardır. Kim de kötü bir şeyde aracılık yaparsa, ona da o kötülükten bir pay vardır. Allah her şeyi gözetip karşılığını verir”.(Nisa 85). Resuli Ekrem efendimiz (sas): “Hayrın yolunu gösteren onu işleyen gibidir”. (Ebu Davud, Tirmizi)

            Evvela güzel insan, gönül adamı, pir, duayen, muhterem Kemal SARILIOĞLU’nu takdir ve tebrik ediyoruz. Memleketimizde, Neredeyse bir ömür vererek, çocuk gibi büyüttüğü ve marka haline getirdiği, BİRNİSAN gazetemize daha nice 38 yıllar dilerim. Sevgili Eyyüp ve Ali SARILIOĞLU Beylere Sağlık, sıhhat ve nice böyle başarılı yıllar Mevlamız lütfeylesin.

Yarın akşam idrak edeceğimiz Mirac gecenizi ve Erciş’imizin kurtuluşunu da tebrik eder, Rabbimizden memleketimizi her türlü dahili ve harici tehlikelerden muhafaza buyurmasını diliyorum.

Ne mutlu BİRNİSAN’a ve bu hayırlı çığırı açıp devam ettiren insanlara.
Görüşünceye dek emanetleri zayi etmeyen Allah’a (cc) emanet olunuz.
HAMD OLSUN ALEMLERİN RABBİ OLAN ALLAH’a (cc).

 
Etiketler: İYİ, Kİ, VARSIN, “BİRNİSAN”,
Yorumlar
Diğer Yazılar
ASIL GAYEMİZ “O’NU (SAV) ANMAKTAN -ANLAMAYA ” OLMALI.
BİZLER, RASULULLAH’IN (SAV) İHVANI MIYIZ?
ADİL İDARECİ ALLAH'IN KORUMASINDADIR
ERCİŞ’TE YÜRÜYEN KUR’AN’LARIN İCAZETİ (HAFIZLIK)
FITIR SADAKASI (FİTRE) NEDİR?
“KUR’AN” HAYATIN MİHENGİDİR
TERAVİH NAMAZI ALLAH’IN (CC) İHSANIDIR
ORUÇ “BEZM-İ ELEST” AHDİNİ TUTMAKTIR
MERHABA EY ŞEHR-İ RAMAZAN
LEYLE-İ BERAT “AF VE MAĞFİRET” GECESİ
ŞABAN-I ŞERİFİN FAZİLETLERİ
İSRA VE MİRAÇ MUCİZESİ
RECEB-İ ŞERİFİN FAZİLETLERİ
HAK VE HAKİKAT YOLUNDA 37.YIL
“OKU, YARADAN RABBİNİN ADIYLA”
“NEDEN DUAMIZ KABUL OLMUYOR”
MÜBAREK ÜÇ AYLARDAN, MÜBAREK DOKUZ AYLARA…
BİR GECE, BİN AY, SEKSEN ÜÇ YIL
ORUÇ "BİR AY TUTULUR, BİR YIL YAŞANIR” OLMALI
BİZLER “MİRAC’IN EBUBEKİR’LERİ” OLMALIYIZ
GAYEMİZ "ANMAKTAN, ANLAMAYA” OLMALI
GÜZEL AHLAK CENNETE GÖTÜRÜR
HÜSN-Ü ZAN VE SUİZAN
GÜL KOKULU GÜZELLER
HİÇ KİMSE SENİN (SAS) KADAR SEVİLMEDİ, ANILMADI
BİRNİSAN HAYIRLI İNSAN
SADIKLARLA BERABER OLUN
“FE EYNE TEZHEBUN” (BU GİDİŞ NEREYE)
MERHAMET EDİNİZ Kİ, MERHAMET BULASINIZ - 2
MERHAMET EDİNİZ Kİ, MERHAMET BULASINIZ
“ ALLAH’IM; SEN ÇOK AF EDİCİSİN,AFFI SEVERSİN”
NİYET ETTİM ALLAH(cc) İÇİN TERAVİH NAMAZINA…
“MERHABA EY ŞEHR-İ RAMAZAN MERHABA”
“ANMAKTAN ANLAMAYA “ (SAS) KUTLU DOĞUM - 2
“ANMAKTAN ANLAMAYA“ (SAS) KUTLU DOĞUM
33 KERE MAŞAALLAH
Mürşid-i Kamilin Lüzumu
“MARİFETULLAH İNCİSİ” MUHAMMED ESAD ERBİL-İ (ks). -2-
“MARİFETULLAH İNCİSİ” MUHAMMED ESAD ERBİL-İ (ks). -1-
“KİBAR-I EVLİYA” MAHMUT SAMİ EFENDİ (ks) -3-
“KİBAR-I EVLİYA” MAHMUT SAMİ EFENDİ (KS) -2-
“KİBAR-I EVLİYA” MAHMUT SAMİ EFENDİ (KS) -1-
GÜLE SEVDALI BİR VELİ -2-
GÜLE SEVDALI BİR VELİ -1-
EN ŞEREFLİ DOĞUM
KURTULMANIN TEK ÇARESİ VARDIR!!!
SEYR-Ü SÜLÜK İLE HİCRET
HİCRET MEKTUBUN GÖRDÜM
HİCRETTEN KALAN HATIRALAR…
KALBİN MEDİNE’SİNE HİCRET
RESMİ İLANLAR

Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Van
Az Bulutlu
Güncelleme: 17.11.2019
Bugün
-2° - 11°
Pazartesi
-5° -
Salı
-4° -
Van

Güncelleme: 16.11.2019
İmsak
05:16
Sabah
06:40
Öğle
11:56
İkindi
14:38
Akşam
17:01
Yatsı
18:21
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Sivasspor
21
0
2
3
6
11
2
Fenerbahçe
20
0
3
2
6
11
3
Trabzonspor
19
0
2
4
5
11
4
Alanyaspor
19
0
2
4
5
11
5
İstanbul Başakşehir
19
0
2
4
5
11
6
Galatasaray
19
0
2
4
5
11
7
Yeni Malatyaspor
18
0
3
3
5
11
8
Beşiktaş
18
0
3
3
5
11
9
Gaziantep FK
15
0
4
3
4
11
10
Çaykur Rizespor
14
0
5
2
4
11
11
Göztepe
13
0
4
4
3
11
12
Konyaspor
13
0
4
4
3
11
13
Kasımpaşa
12
0
5
3
3
11
14
Denizlispor
11
0
6
2
3
11
15
Antalyaspor
11
0
6
2
3
11
16
Gençlerbirliği
10
0
5
4
2
11
17
MKE Ankaragücü
9
0
6
3
2
11
18
Kayserispor
7
0
6
4
1
11
Arşiv Arama
Haber Yazılımı