301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
02 Nisan 2019 - Salı 17:03
 
Erciş’te oylar yeniden sayılacak
Erciş’te Ak Parti’nin seçim sonucuna itiraz etmesi üzerine İlçe seçim kurulu tarafından oyların yeniden sayılmasına karar verildi.
Yerel Haberler Haberi


Erciş'te Pazar günü yapılan yerel seçimler sonucunda İlçe Seçim Kurulu tarafından resmi olmayan sonuçlara göre seçimin kazananı olarak HDP’nin açıklanmasının arından Ak Parti ilçe Seçim Kurulu'na itiraz ederek oyların yeniden sayılmasını istedi. Ak Parti’nin itirazını kabul eden İlçe Seçim Kurulu, oyların yeniden sayılmasına karar verdi.

Erciş Ak Parti İlçe Başkanı Adnan Aydın konuyla ilgili basın açıklaması yaptı. Aydın açıklamasında, "31 Mart Mahalli İdareler seçimlerine ait sandık sonuç tutanakları üzerinde yapılan incelemeler sonucu, sonuç tutanaklarının yasaya ve usule aykırı bir şekilde düzenlenmiş olduğu, tutanakların bir çoğunda kullanlılan zarf ve oy pusulası sayısının bir biri ile uyuşmadığı, kullanılan zarf sayısı ile sandıktan çıkan zarf sayısının eşleşmediği, seçmen sayısı ile kullandırılan oy pusulası sayısının birbiri ile uyuşmadığı, bir kısım tutanaklarda zarf ve oy pusulası sayısının tutanağa geçirilmediği, oy sayım döküm çizelgesindeki oyların sandık tutanağına hatalı olarak geçirildiği, geçersiz olarak sayılan oyların geçersizlik sebebinin tutanağa yansıtılmadığı, bu ve benzeri hususlarda seçim sonuçlarını doğrudan etkileyecek birçok fahiş hata ve usulsüzlüklerin yapıldığı tespit edilmiştir. Bu durum seçim sonucunun sıhhatini, doğruluğunu ve güvenirliliğini ortadan kaldırmaktadır. Diğer yandan Ak Parti oylarının 33 bin 086 olduğu, HDP oylarının 35 bin 619 olduğu, Ak Parti ve HDP oyları arasındaki farkın 2 bin 533 gibi az miktarda oy olduğu, geçersiz oy sayısının ise 5 bin 30 olduğu açıklanmıştır. Geçersiz sayılan oy sayısının aşırı derecede fazla olduğu, geçersiz sayılan oy miktarının iki parti arasındaki oy farkının iki katı olduğu göz önüne alındığında, seçim sonuçlarının her türlü şüpheden uzak, doğru, kesin, adil ve güvenilir olmasının sağlanması için tüm oyların yeniden sayılmasına karar verildi." dedi.
 

Kaynak: (Birnisan) - Birnisan Editör: Eyyüp Sarılıoğlu
 
Etiketler: Erciş’te, oylar, yeniden, sayılacak,
Yorumlar
RESMİ İLANLAR

Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Van
Az Bulutlu
Güncelleme: 18.07.2019
Bugün
13° - 28°
Cuma
14° - 27°
Cumartesi
16° - 31°
Van

Güncelleme: 18.07.2019
İmsak
03:05
Sabah
04:49
Öğle
12:18
İkindi
16:11
Akşam
19:36
Yatsı
21:13
Arşiv Arama
Haber Yazılımı