301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
07 Mart 2019 - Perşembe 08:30
 
HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Erciş’te konuştu; "Kimsenin kuşkusu olmasın, vallahi de kazanacağız.”
HDP’nin Erciş’te kalabalık bir halk topluluğunun katılımıyla gerçekleştirdiği buluşmada konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, "Kimsenin kuşkusu olmasın, vallahi de kazanacağız. Tayyip Bey kazanamayacağı yere gelmiyormuş. Hakkari, Van, Muş'a gitmeyecekmiş. Kendisi gelmediği için bakanlarını gönderiyor. Ama bütün kabineni de göndersen Van’ı alamayacaksın, Erciş’i alamayacaksın” diye konuştu.
Politika Haberi


Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın 1 Mart’ta Cizre’den başlattığı seçim turu bugün 6’ncı gününde devam ediyor. Buldan ile birlikte Demokratik Bölgeler Partisi (DBP)  Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan, İnsan ve Özgürlük Partisi Genel Başkanı Mehmet Kamaç, PDK-Bakur Genel Başkanı Sertaç Bucak, kent milletvekilleri Murat Sarısaç, Muazzez Orhan, Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayları Bedia Özgökçe Ertan ve Mustafa Avcı Erciş’te halk buluşmasına katıldı. 

‘BİZİ İNKAR EDENLERE İTTİFAKLA CEVAP VERECEĞİZ’ 

İlk olarak konuşan Erciş Belediyesi Eşbaşkan Adayı Yıldız Çetin, “31 Mart’ta kayyum zihniyetini sandıklara gömeceğimiz, Erciş Ya Me Ye” dedi. İnsan ve Özgürlük Partisi Genel Başkanı Mehmet Kamaç da yerel seçimlerde yaptıkları ittifaka dikkat çekerek, “Çabamız bu ittifakın daha ileri süreçlerde devam etmesidir. Buradan bizi yüzyıllardır inkar eden, bizi yok sayanlara ittifakla cevap vereceğiz” dedi. Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Kürdistan’a gidin” sözlerine ilişkin Kamaç, “Kim Kürtlere git diyorsa gidişi yakındır” diyerek Kürtlerin onlarca katliamdan geçmesine rağmen bitmediğini dile getirdi.  

‘VAN BİZİM KALEMİZDİR’ 

Büyük alkış ve ıslıklarla konuşmasına başlayan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan da, “Erciş seninle gurur duyuyor” sloganıyla karşılandı. Buldan, “İki gündür Van’dayız. Her gittiğimiz yerde aynı coşku var. Hepinizi teşekkür ediyoruz. Ama bir şeyi itiraf etmem gerekiyor, en kalabalık mitingi bugün Erciş’te yaptık. Van bizim yüz akımızdır, bizim kalemizdir, bu kale hiçbir zaman düşmeyecek. Erciş halkı her seçimde kendine yakışanı yapmış, tarih yazmış. Biliyoruz ki 31 Mart’ta bir kez daha benliğini ortaya koyacak” diye konuştu.

‘ERCİŞ HALKININ İRADESİNİ TANIMADILAR’

Buldan şunları söyledi: “Erciş halkının iradesini tanımadılar. Sizin seçtiğiniz belediye başkanlarını görevden aldılar, yerlerine kayyum atadılar. Sevgili Bekir Kaya’yı cezaevine gönderdiler, çünkü Bekir Kaya Van halkının gönlünde taht kuran bir belediye başkanıydı. Ama onun yaptığı hizmetleri görmezden geldiler ve onu sizden aldılar. Diba Keskin görevden alındı, cezaevine gönderildi. Diba, bu kentte kadın zabıtaları işe aldı. Onun yerine gelen kayyum kadın zabıtaları görevden aldı. 18 tane iş makinesini bu kayyum kendisi almış gibi halka tanıttı. Sonra ne yaptı, açmış olduğu çarşıdaki makineleri tek tek sattı. Parasını nereye gönderdi bilmiyoruz ama hırsızlık yaptı, yolsuzluk yaptı. Van depreminde en büyük yarayı alan Erciş halkımızdır. Bu yaralar hiçbir zaman tamir edilmedi ve bu yaraların üzerine başka yaralar eklendi. Depremden sonra Erciş’e TOKİ yaptılar. Belli bir zaman geçtikten sonra TOKİ’deki insanlarımızı borçlu duruma getirdiler. Şu an Erciş halkı TOKİ’lere borçlu, ancak Erciş halkı onurlu bir halktır, gururlu bir halktır. İşte bu onurunu 31 Mart’ta sandıklara yansıtacak, iradesini ortaya koyacaktır” dedi. 

‘VARDIK, VAR OLACAĞIZ’

AKP’nin ekonomik krizin üzerine örtmek için her gün HDP’ye saldırdığını dile getiren Buldan, “Erdoğan her gün meydanlarda eşbaşkanımız Sezai Temelli’nin resimlerini gösteriyor, onun konuşmalarını halka izlettiriyor. Erdoğan 'defolun' derken bunu tüm Kürtlere söylüyor. Bu ülkede HDP’li olmayan Kürt var mı? Yani bütün Kürtleri bu ülkeden kovuyor. Bu ülke bizim toprağımız, bizim ülkemiz. Kimsenin bizi kovmaya hakkı da yoktur. Biz bu ülkede kendi kimliğimizle, gelenek ve göreneklerimizle yüzyıllardır, vardık, bundan donra da var olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

'KÜRT OLMAYA GEREK YOK, İNSAN OLMAK ÖNEMLİ'

Buldan, Erdoğan’ın Temelli için “Bu adam var ya Kürt bile değil” sözlerini hatırlatarak, şu cevabı verdi: “Tayyip Bey, sana şunu söylüyoruz; bir Kürdün hakkını savunmak için Kürt olmaya gerek yok, insan olmak yeterlidir. Biz tüm ezilen halkların mazlumların yanında olduk. Bütün bunları niye yapıyorlar biliyor musunuz? Anketlerde her yerde kaybettiklerini gördükleri için yapıyorlar. İşte bunun için HDP’ye saldırıyorlar. Bu ülkeyi kimsenin bölmeye niyeti yok. Bu ülkeyi bölen sizsiniz, sizin zihniyetinizdir” dedi.

'VAN'I, ERCİŞ'İ ALAMAYACAKSIN' 

31 Mart'ta bu saldırı ve iftiralara sandıkta cevap vereceklerini söyleyen Buldan, "Kimsenin kuşkusu olmasın, vallahi de kazanacağız. Tayyip Bey kazanamayacağı yere gelmiyormuş. Hakkari, Van, Muş'a gitmeyecekmiş. Kendisi gelmediği için bakanlarını gönderiyor. Ama bütün kabineni de göndersen Van’ı alamayacaksın, Erciş’i alamayacaksın” diye konuştu.

 

Kaynak: (HBM) - HABER MERKEZİ Editör: Eyyüp Sarılıoğlu
 
Etiketler: HDP, Eş, Genel, Başkanı, Pervin, Buldan,, Erciş’te, konuştu;, "Kimsenin, kuşkusu, olmasın,, vallahi, de, kazanacağız.”,
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
RESMİ İLANLAR

Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Van
Az Bulutlu
Güncelleme: 18.07.2019
Bugün
13° - 28°
Cuma
14° - 27°
Cumartesi
16° - 31°
Van

Güncelleme: 18.07.2019
İmsak
03:05
Sabah
04:49
Öğle
12:18
İkindi
16:11
Akşam
19:36
Yatsı
21:13
Arşiv Arama
Haber Yazılımı